23.6.
2018
Zařiďte si domov v koloniálním stylu a přeneste se do období zámořských expedicí, objevování a dobývání nových zemí a budování provincií. Jak na to?
Koloniální styl vznikl v období moderního evropského kolonismu, tedy v období od zhruba 16. století po druhou polovinu 19. století. V této době docházelo k průniku zvláště evropských kultur (Itálie, Francie, Británie, Nizozemí a Španělsko) do původních domorodých kmenů, a to především za účelem zlepšení ekonomické situace dané země. Kolonizátoři si s sebou často vezli nějaký ten nábytek, aby měli v nové zemi pohodlí, na které byli zvyklí z domova. Tento nábytek pak doplňovali o domorodé prvky a i s nimi je pak vezli zpátky domů. Tím došlo k promíchání evropského a exotického stylu.
TIP: Interiér v koloniálním stylu by nikdy neměl být přeplácaný - je totiž charakterizovaný čistými liniemi a tlumeným výrazem a měl by zvát k odpočinku a zklidnění.
Interiér v koloniálním stylu by měl vyzývat k odpočinku a zklidnění. (Foto: Depositphotos)
Typickým materiálem koloniálního stylu je masiv, především exotické dřeviny jako je teak, tis nebo palisandr (někdy i kaučuk, bambus nebo asijský ořech). Dřevo pak doplňují kov, kůže, přírodní kámen, korek, cihly a kožešiny. Rozhodně se vyhněte plastu a moderním materiálům, ty se do tohoto stylu vůbec nehodí. Byt pak můžete dovybavit nejrůznějšími výrobky z proutí.
Podlaha by měla být z tmavého dřeva nebo dlaždic v přírodních odstínech, nikoliv z lamina či lina. Vhodné jsou i rohože a koberce s orientálními vzory. Ideálně by měly být z přírodních materiálů a nejlépe ručně tkané. Na okna patří lehké průsvitné závěsy nebo bambusové rolety, pro ložnici jsou zase typické moskytiéry nad postelí (nebo alespoň nebesa či baldachýny z jemných látek). Textilie by měly být v přírodních nebo exotických barvách a vzorech a zdobené výšivkami, korálky a flitry. S pestrými látkami to však moc nepřehánějte.
Nezapomeňte dobře zkombinovat materiály a vzory. (Foto: Depositphotos)
Barevně se můžete inspirovat v safari módě - paleta barev totiž bývá v matných a tlumených přírodních tónech zelené, khaki, pískové, hnědé a slonové kosti. Stěny jsou většinou bílé, béžové či v pastelových barvách. Využít můžete i tapety a exotické vzory, ale raději v menším množství.
Samotný nábytek bývá těžký a masivní, takže to s ním nepřehánějte - interiér by měl působit vzdušně. Častými kousky jsou různé vyřezávané skříňky, komody a malé odkládací stolky zdobené motivy zvířat. Nožky nábytku mohou připomínat zvířecí tlapy, po opěradlech a rámech se zase mohou procházet třeba sloni. Nábytek má často části vyplétané ratanem či bambusem a kovové nebo kožené detaily. Nábytek v koloniálním stylu seženete i zrekonstruovaný a historický, ale z hlediska ceny je vhodnější variantou nový nábytek koloniálním stylem inspirovaný.
TIP: Se zdobeným nábytkem to moc nepřehánějte, stačí pár výrazných kousků doplněných o neutrální moderní nábytek.
I kožená sedačka má v domově inspirovaném kolonialismem svoje místo. (Foto: Depositphotos)
Interiér v koloniálním stylu můžete dozdobit proutěnými doplňky a živými květinami, hlavně palmami a jinými exotickými druhy. Hodit se vám budou i různé exotické sošky, totemy, polštářky, vějíře, podušky, misky či zrcadla v masivních dřevěných či bronzových rámech. Vše by mělo působit lehce opotřebovaně.
Interiéru budou slušet i obrázky a fotky z cest a exotických dálav, případně staré mapy. Před postel můžete postavit paraván, světla pak řešte lustry a mnoha stolními lampami. Na stěnu můžete pověsit paroží divoké zvěře. Zajímavým prvkem může být i klasický hranatý cestovní kufr, který poslouží třeba jako konferenční stolek.
Interiér dozdobte předměty připomínající cestování a objevování nových zemí. (Foto: Depositphotos)
Lidé v období kolonialismu objevovali různé země s rozdílnou kulturou, takže je potřeba se zaměřit pouze na jednu z nich, aby vám z toho doma nevznikl chaos. K Africe patří dřevěné masky a sochy, bavlněné koberečky a jednoduchý dřevěný nábytek, z barev pak převažuje béžová a bílá. Doplňky mohou být pestrobarevné. Pro Orient jsou typické vzdušné závěsy, polštáře na zemi a taburety. Vše je barevné a hodně zdobené, koberce mají tradiční perské vzory.
K Indonésii se hodí hodně zdobený dřevěný nábytek, sošky, zrcadla v těžkých rámech a vzdušné světlé textilie. V interiéru inspirovaném Mexikem pak najdete hodně barev na textiliích, stěnách i doplňcích. Typické jsou barevné obkladačky s motivy květin a nejrůznější keramika.
Autor: Antonín Vintr