19.2.
2018
Venkovský styl je postavený na lásce k přírodním materiálům a řemeslné poctivosti. Představuje spojení tradice, přírody a moderního životního stylu. Inspirujte se a zařiďte si útulný domov vybízející k odpočinku a pohodě.
U interiéru ve venkovském stylu je důraz kladený na pohodu, odpočinek, uvolnění a útulnost. Proto v něm najdete poctivý a pohodlný nábytek i bytové doplňky a dekorace evokující život na venkově. Venkovský styl (country styl) však nemusí nutně znamenat byt přeplněný starým nábytkem a všemožnými lapači prachu. Pokud chcete, může být i jednoduchý až strohý. Stačí vhodně připravit stěny a podlahy a pak už si vystačíte jen s několika zajímavými nábytkovými solitéry v čistém prostoru.
Tradiční venkovská kuchyně v lehce moderním hávu. (Foto: Depositphotos)
Přírodní materiály jsou základ
K venkovu patří přírodní materiály, tedy dřevo, pálená cihla, proutí, kámen a kov, ale také sklo. Ideální jsou tedy neomítnuté kamenné zdi, dřevěná podlaha nebo hrubá dlažba, trámové stropy či odkryté krovy a dřevěné dveře i zárubně (čím budou vypadat starší, tím lépe). Kamennou či cihlovou zeď můžete vytvořit i pomocí obkladu, ale vždy myslete na celkový charakter budovy.
TIP č. 1: Kamenná zeď a falešné trámové stropy nejsou vhodné všude - třeba v paneláku mohou působit dosti zvláštně a nepatřičně. Pokud se tedy do vašeho domova nehodí, pohrajte si pouze s nátěry zdí a podlahou.
V country stylu hraje výraznou roli textil, protože přispívá k jeho zútulnění a pocitovému zateplení. Ideální jsou tkaniny z bavlny, lnu a juty, ale nemusíte se bát ani kožešin a vyčiněných kůží. Ty můžete pověsit třeba na zeď pro pocit zateplení nebo je použít místo kusového koberce (třeba před postelí nebo sedačkou v obývacím pokoji).
Před sedačku si dejte třeba vyčiněnou kůži nebo kostkovaný koberec. (Foto: Jitona)
Venkovskému interiéru vévodí bílá barva v kombinaci s přírodními odstíny (písková, béžová, hnědošedá, šedá či hnědá). Tato barevná paleta působí uklidňujícím dojmem a odráží světlo. Pokud by vám takto barevný prostor připadal nudný, můžete jej oživit jednou výraznou barvou, třeba pastelově růžovou nebo odstínem, který připomíná přímořské oblasti:
Nábytek, dveře a trámy můžete ponechat v přírodním odstínu nebo je natřete na bílou či jinou světlou barvu. Pro textilie jsou typické tóny jemně šedé, ocelově šedomodré a bleděmodré, případně azurové a šedo-zelenkavé. K venkovu patří i květiny, takže neváhejte použít květinové motivy na závěsech, potazích, polštářích či pokrývkách. Myslete ale i na mužské osazenstvo bytu a moc to s nimi nepřehánějte. Typickým vzorem jsou i pruhy, kostky a modrotisk.
Ke country stylu patří bílá barva i pohodové přírodní odstíny. (Foto: Jitona)
K venkovskému stylu patří výhradně dřevěný nábytek, který nepostrádá detail, má jednoduché a čisté linie a působí spíše lehčím dojmem. Ideální jsou solitéry, které jsou krásné ze všech stran a vycházejí z tradičního venkovského nábytku – příborníky, almary, truhly, komody či masivní stoly. Nábytek by měl být ošetřený olejem nebo ekologickým lakem, případně patinou. Čalouněný nábytek by pak měl být co nejpohodlnější. Židle mají mít měkké textilní potahy nebo jsou celočalouněné, pohovky a křesla jsou měkká. Skvělý je třeba tradiční ušák doplněný podnožkou.
TIP č. 2: Do country interiéru se hodí jak staré kousky nábytku s vlastní historií, tak i moderní nábytek inspirovaný venkovem.
Kuchyň může být poskládána z několika různých kusů nábytku, ale neměly by v ní chybět vyřezávané poličky či prosklený příborník. Velkým hitem je keramický dřez a mosazná baterie. Digestoř by měla být tvarově zajímavá nebo schovaná do vestavby s masivní římsou. K jídelnímu stolu se hodí tradiční lavice. V obývacím pokoji by neměla chybět pohodlná sedačka, křeslo a krb (vystačíte si i s biokrbem). Styl ložnice udává především vhodně zvolená masivní postel se správným povlečením. Pokud se chcete držet tradičního stylu, tak zapomeňte na skříně s posuvnými dveřmi, které se k venkovskému stylu skutečně nehodí.
V koupelně by nemělo chybět zajímavé umyvadlo, vana na nožičkách (ideálně smaltovaná, ale můžete zkusit i dřevěnou káď) a několik kousků dřevěného nábytku. Jestliže upřednostňujete sprchu, volte raději vyzděný prostor s vhodným obkladem – moderní sprchový kout není to „pravé ořechové“. Do koupelny se hodí i proutěný koš na prádlo a keramické či kamenné umyvadlo položené na kamennou či dřevěnou desku.
Vana na nožičkách dodá venkovské koupelně tu pravou atmosféru. (Foto: Depositphotos)
Pro venkovský styl jsou důležité tradice, takže se nebojte starých, otlučených a oprýskaných věcí a nesnažte se je maskovat do moderního hávu. Stačí je opravit tak, aby byly funkční. Pokud nemůžete žádné vhodné kousky najít, pusťte se do patinování. Patinu můžete dodat nejen nábytku a bytovým doplňkům, ale i zdem. Aby to u vás nevypadalo jako v bazaru nebo skanzenu, tak vhodně nakombinujte staré a nové – třeba k otlučenému stolu klidně postavte moderní plastové židle. Interiéru to dodá zajímavý šmrnc.
TIP č. 3: Vhodné doplňky a dekorace hledejte na starých půdách, v bazarech i na bleších trzích.
Ke country stulu se hodí vše, co evokuje život na venkově, tedy porcelánové a cínové nádobí, dřevěné mísy, sklenice z ručně foukaného skla, smaltované konve, proutěné koše, truhly, kuchyňské váhy, konve na zalévání, okrasné květináče, džbány a nejrůznější větvičky, sušené květiny či obilné klasy a věnce z nich uvázané. Chybět by neměli ani petrolejky a velké svíčky.
Z osvětlení jsou typické stojací, nástěnné a stolní lampy s kovovou nosnou konstrukcí doplněné látkovými, vzorovanými nebo plisovanými stínidly a lustry se svíčkami (klidně elektrickými). Zvolit však můžete i moderní svítidla, která v interiéru vytvoří zajímavý kontrast. Pomyslnou třešničkou budou vintage radiátory a bakelitové nebo keramické elektrické zásuvky a vypínače.
Košíky a smaltované i porcelánové nádoby se do venkovského interiéru hodí skvěle. (Foto: Depositphotos)
Autor: Antonín Vintr