10.2.
2018
Interiérové módní trendy se postupem času mění a vyvíjí, a tak nejspíš nikdo nepředpokládá, že byste na začátku každého roku kupovali nový nábytek, měnili podlahy a malovali stěny jenom proto, abyste s nimi drželi krok. Podívejte se, jak s nimi pracovat.
Módní trendy tady nejsou od toho, abyste se jimi slepě řídili a každoročně prováděli kompletní přestavbu bytu. Jejich hlavním smyslem je přinést inspiraci a nový náboj do vašeho domova. Nemusíte dělat velké změny, stačí obměnit pár bytových doplňků, změnit barvu textilií a vyměnit třeba nějaký malý nábytkový kousek. Vždy přitom myslete především na sebe a na to, co se vám líbí. Neřiďte se slepě trendy, ale přizpůsobte si je ke vlastní spokojenosti a vyberte si z nich to, co vám zpříjemní pobyt ve vašem domově.
Kromě skandinávského stylu letí i retro design. (Foto: Jitona)
Světové trendy v barvách určuje hned několik společností, ale snad největší vliv má Dulux a Pantone. Podle Pantone je barvou roku 2018 dramatický fialový odstín Ultra Violet, který představuje originalitu, vynalézavost a vizionářské myšlení, které vás nasměruje k budoucnosti. Má odkazovat na tajemství vesmíru, objevy a budoucnost a také je spojená s mystikou, duchovnem a meditací. Hodí se ke kombinaci s modrou, zelenou, hnědou, šedou i růžovou.
Výrobce barev Dulux (AkzoNobel) zvolil za barvu roku Heart Wood, což je odstín kouřové růžové, který představuje pohodu a přívětivé prostředí. PPG Porter Paints vyhlásili barvou roku odstín Black Flame, který je elegantní a měkčí verzí klasické černě (černá s indigovým podtónem, která připomíná uhlí).
Podle Sherwin-Williams je barvou roku Oceanside, tedy bohatý odstín modré s kapkou Esmerald zelené. Tento odstín vytvoří útulný a klidný pocit a připomíná závan dálek a tajemství. Skvěle vypadá v kombinaci s čokoládovými odstíny dřeva, čistě krémovou a matnými zlatými odstíny. Nakonec Dutch Boys Paints vyhlásili za svou barvu roku Sandstone Tint, což je krásný teplý odstín zemité šedobéžové.
Podle Pantone je barvou roku 2018 odvážný fialový odstín Ultra Violet. (Foto: Depositphotos)
Pokračujícím fenoménem je skandinávský design, ke kterému patří jednoduché tvary, černobílé kombinace a kombinace kovu s přírodními materiály. Důležitý je těsný kontakt s přírodou, světlé místnosti a minimalistické dekorace. Druhým směrem je návrat k retro stylu (hlavně 70. let), ke kterému patří i vintage doplňky a pastelové barvy. V kurzu je tak i zaoblený nábytek, retro kousky a starožitnosti. A pokud byste zrovna uvažovali o renovaci koupelny, tak je v kurzu koupelna připomínající lázně, ke které se hodí velká vířivková vana postavená do prostoru.
Do módy se vrací také květinové vzory na polštářích, čalounění a ubrusech. V kurzu jsou zelené stěny (vertikální zahrady a zavěšené květiny), doplňky s přírodními motivy i exotika, třeba palmy v květináčích, tapety s motivem džungle či mořského světa, květinové grafiky a originální malby na zdech. Hodně oblíbený je motiv ananasu.Ze vzorů letí především geometrické tvary (čtverce, obdélníky, trojúhelníky) na obkladech, výmalbách, tapetách, podlahách, textiliích i kusových kobercích. Velkým hitem je pak návrat černobílých fotografií.
Motiv džungle můžete použít třeba na obrazech. (Foto: Depositphotos)
Z materiálů bude letos interiérům vévodit kombinace tvrdého železa a na oko křehkého skla. Projeví se to na odkládacích stolcích, vitrínách, lustrech i dalších zařizovacích předmětech. Trend se obrací také zpátky ke zlaté barvě, která se odráží v mosazi, na kovových částech nábytku i textilu a textiliích se zlatými flitry. Můžete si pořídit třeba mosaznou lampu nebo rámy zrcadel. Skvělý je i černě natřený kov. V módě je také sklo a plast zbarvený do teplé zlaté.
Nebojte se využívat samet – na čalounění, polštářích i závěsech. Hlavně u podlah letí terazzo, tedy směs cementu, luxusních kamenných drtí a barviv, která nahrazuje beton a mramor. Uplatňuje se i na obkladech a částech nábytku. U nábytku je IN tmavší dřevo v kombinaci kovových úchytek a nožek, třeba ve zlatém či mosazném odstínu.
Koupelna ve stylu lázní je zrovna v kurzu. (Foto: Depositphotos)
Autor: Antonín Vintr