19.4.
2018
Už dávno nefrčí obývací stěny, kterými byste zastavěli celou jednu zeď obývacího pokoje. Dnes se klade důraz především na vzdušnost prostoru. Jak si tedy vybrat správnou obývací stěnu?
Kdysi bývaly obývací stěny obrovské a zabíraly téměř celou plochu jedné stěny obývacího pokoje. Když se k tomu ještě přidala mohutná sedačka, působil prostor stísněně. Dnes je důraz kladený hlavně na vzdušnost, takže masivní stěny nahradily převážně vzdušné obývací stěny složené z několika samostatných kousků ve stejném designu.
V moderní obývací stěně nesmí chybět televizní stolek, tedy podlouhlá nízká skříňka na televizi, a pár skříněk nebo poliček. Knihy raději naskládejte do knihovny, sbírku vzácného porcelánu zase do vitríny. V obývací stěně by mělo být uloženo jen to nejnutnější, tedy televize a potřebná elektronika, a k tomu třeba jen pár časopisů a jedna či dvě ozdoby nebo květina.
Za šedými dvířky TV stolku jsou důmyslně ukryté reproduktory. (Foto: Jitona)
Design obývací stěny přizpůsobte ostatnímu vybavení v obývacím pokoji a celkovému stylu bytu. Ke tmavé podlaze volte spíše světlejší nábytek a naopak. Barva podlahy ani stěn by neměly potlačovat obývací stěnu, naopak by ji měly nechat „vyniknout“. Pokud máte obývák spojený s kuchyní, tak je ideální, když je kuchyňská linka i obývací stěna vyrobena ze stejného materiálu.
Jestliže chcete mít jistotu, že k sobě bude nábytek v prostoru ladit, vyberte si z nabídky nábytkových sestav do obývacího pokoje. Ty většinou kromě obývací stěny obsahují i odkládací stolek a komody či jiné skříňky ve stejném designu. Do retro bytu se vám bude hodit třeba hravá sestava Mamma, kterou můžete vybavit i předsíň a ložnici, do venkovského stylu zase sestava Country Inn.
Stylový a hravý nábytek Mamma se nese na módní retro vlně. (Foto: Jitona)
Velikost obývací stěny přizpůsobte velikosti pokoje, velikosti televize a množství věcí, které do ní chcete ukládat. Podle nich volte i počet úložných prostor (zásuvek, poliček, uzavřených skříněk). Mohutnou obývací stěnu si můžete dovolit jen ve velkém bytě, jinak si v pokoji budete připadat stísněně. V opravdu malých bytech a garsonkách si pak můžete nechat vyrobit na zakázku skříňovou stěnu, do které se schová nejen obývací stěna, ale třeba i šatní skříň, sklápěcí postel a stůl, tedy prakticky všechen nábytek, který v bytě potřebujete. Někdy je v takové stěně ukrytá i minikuchyňka.
Pokud si vyberete stěnu s poličkami, tak počítejte s častějším úklidem, protože se na uložené předměty bude prášit. Pokud chcete nějaké doplňky vystavit a ochránit před prachem, vyberte si stěnu se skříňkami, které mají prosklená dvířka. Některé stěny mají dokonce nasvětlené poličky, takže v nich vystavené věci lépe vyniknou. LED pásky s různě barevným světlem mohou sloužit i pro oživení stěny nebo nasvětlení prostoru za televizí.
Čím větší obývací pokoj máte, tím větší může být i obývací stěna. (Foto: Depositphotos)
Při výběru obývací stěny hraje klíčovou roli TV stolek. Měl by být minimálně tak široký jako televize samotná, v ideálním případě by měl být o několik centimetrů širší. Tak omezíte riziko shození TV a získáte prostor na reproduktory nebo nějakou tu dekoraci. Klíčovým rozměrem je však při výběru výška stolku, protože ovlivní pohodlí při sledování televize. Obrazovku byste měli mít ve výšce očí, případně o něco níže, a proto musí výška stolku korespondovat s výškou sedačky.
Televizní stolek (skříňka) by měl stát na nožkách, případně by se měl dát zavěsit na zeď, a to z důvodu snadnějšího úklidu pod obývací stěnou. To stejné platí i pro další možné skříňky ze sestavy. Zavěšený nábytek má i tu výhodu, že opticky zvětšuje prostor. Stolek by měl mít také důmyslně vyřešený systém na uložení kabelů - nesmí být vidět a neměly by překážet na ploše stolku. Některé televizní stolky mohou mít dvířka ze speciálního materiálu, který skvěle propouští zvuk, takže pak za ně můžete schovat reproduktory.
TV stolek má mít vysoké nožky, případně by měl být zavěšený na zdi. (Foto: Jitona)
Autor: Anotnín Vintr