17.1.
2018
Proč chtít nábytek z finské borovice? Protože její dřevo má příjemnou vůni, texturu i barvu, užší letokruhy, malé suky a větší odolnost i houževnatost. Jak je to možné a v čem dalším se dřevo severské borovice liší od té klasické?
Do rodu borovic se řadí více než 100 druhů, které rostou po celé severní polokouli. Tyto stromy dosahují výšky až 40 m a dožívají se věku více než 350 let. Evropské borovice se podle klimatu, ve kterém rostou, dělí na severské, stepní a horské. Severská (finská) borovice pochází ze severu Evropy, konkrétně Finska, kde ji extrémní klimatické podmínky za polárním kruhem (mrazivé zimy a krátká nordická léta) nutí růst velice pomalu a s nízkou vlhkostní rovnováhou.
Krátká sezóna růstu je důvodem vzniku husté a rovné struktury - dřevo má oproti středoevropské borovici hodně těsné a jemné letokruhy, vysokou odolnost, pevnost v ohybu a houževnatost i výrazně lepší tepelně izolační a tepelně technické vlastnosti. Severské borovice mívají více jádrového dřeva, které má menší míru absorpce vlhkosti a vysokou objemovou stálost při sesychání, takže není tolik náchylné na vlhkostní změny v interiéru.
U nábytku z finské borovice oceníte příjemnou barvu, jemnější kresbu a menší suky. Díky tenkým letokruhům je dřevo méně náchylné na praskání a hustota dřeva i šířka letokruhů zajišťuje také jeho rovnoměrnější kvalitu. Dřevo severské borovice má navíc menší podíl pryskyřic, takže se snáze lakuje.
Nábytku ze severské borovice sluší bílá lazura. (Foto: Jitona)
Dřevo finské borovice se využívá jak v interiérech, tak exteriérech. Používá se při výrobě kvalitního nábytku do interiéru i zahrad či obložení infrasaun (má skvělou míru odrazu infratepla a je barevně stálé). Často se z něj staví sruby a dřevostavby.
Finská borovice se využívá také při výrobě tepelně upraveného dřeva Thermowood (za použití tepla a páry bez impregnačních látek). Takto upravené dřevo má typické karamelové zabarvení, disponuje dlouhou životností, odolností vůči plísním, hmyzu i povětrnostním vlivům a je rozměrově a tvarově stálé. Používá se hlavně při výrobě zahradního nábytku, plotových dílců, zahradních altánů a fasádních obkladů.
Autor: Antonín Vintr