11.3.
2018
Retro obecně značí něco minulého (předpokládá se časový posun o minimálně 15 – 20 let zpátky), případně něco technicky zastaralého. V kontextu interiéru se většinou mluví o návratu do doby 50. – 70. let 20. století. Jak může vypadat retro interiér?
Retro styl je v letošním roce v kurzu, ale zařídit v něm celý byt či dům je poměrně náročné, protože člověk snadno sklouzne ke kýči. Pokud se rozhodnete zařídit domov v tomto stylu, vyhněte se kombinaci mnoha barev a vzorů, aby prostor nepůsobil příliš chaoticky. Mnohdy stačí použít správné barvy a pár retro doplňků. Retro nábytek a ozdoby můžete zkombinovat i s jiným stylem - dobře ladí s moderním, skandinávským či minimalistickým interiérem.
Retro se dá skvěle nakombinovat se skandinávským stylem či minimalismem. (Foto: Depositphotos)
V České republice máme retro spojené především s obdobím komunismu, tedy dobou, kdy vládl univerzální dýhovaný nábytek ve vysokém lesku, velké obývací stěny, mohutné sedačky, plechové kuchyně, lino, celoplošné koberce, tapety s květinovými či geometrickými (přímky, kruhy, trojúhelníky) vzory a umakart. Oblíbenou barevnou kombinací byla oranžová s okrovou a hnědou.
Navzdory době však i u nás vzniklo několik designových ikon, třeba porcelánové servisy a figurky Jaroslava Ježka, nadčasová svítidla v jasných barvách a rozmanitých tvarech, skořepinová křesla či nábytek ve stylu Brusel – nábytek na nožičkách v kombinaci dřeva a barevného umakartu na dvířkách či zásuvkách.
V Americe byly pro 50. – 60. léta typické oblé tvary spotřebičů s chromovými prvky, odlehčená svítidla různorodých tvarů, žaluzie a rolety místo závěsů, lesklá koženka na hranatém sedacím nábytku, kombinace dřeva, umakartu a chromu na nábytku, výrazné barvy a geometrické vzory na látkách a tištěné plakáty místo klasických obrazů.
V 70. letech byl oblíbený malý nábytek z plastu, křesla zavěšená od stropu, různorodé odkládací stolky, bílý a barevný nábytek z laminátu, otevřené policové sestavy a rohové a sektorové sedací soupravy. Americké retro je tedy spojované hlavně s koženým nábytkem v červené barvě a s chromovanými doplňky, černobílým šachovnicovým vzorem (hlavně dlaždičky a obklady), větráky u stropu, jukeboxy a plakáty či plechovými cedulkami na zdech.
K retru patří i plechové cedulky na zdech. (Foto: Depositphotos)
Typickými materiály byly chrom, vinyl, dřevo, koženka, plast a umakart. Na tapetách, výmalbě i textiliích (koberečky, závěsy, polštářky) se objevovaly geometrické, květinové nebo asymetrické až psychedelické vzory. Oblíbeným americkým motivem byl také pop-art. S odvážnými vzory se pojily i syté barvy. Oblíbené barevné kombinace byly:
V Americe letěl černobílý šachovnicový vzor. (Foto: Depositphotos)
Nábytek "na vysoké noze"
Nábytek inspirovaný americkým retrem by měl mít nezaměnitelný tvar, určitou hravost, barevnost a originalitu, která odkazuje především na 60. léta. U nás byl nábytek spíše jednoduchý a zaměřený na funkčnost – hladký povrch, čisté barvy, vysoké nožky a zásuvky s nenápadnými úchytkami. Oblíbený byl i nábytek z ohýbaných chromovaných trubek, polohoupací křesílka s ohýbanými dřevěnými podnožemi nebo skořepinové plastové židle.
TIP: Interiér nemusíte zařizovat originálním nábytkem, který seženete v bazarech a starožitnictvích. Postačí vám i kopie a výrobky touto dobou inspirované.
Kuchyňskou linku volte s dekorem dřeva nebo v bílé barvě. Pokud máte bar, postavte k němu barové židličky s chromovou podnoží a kulatým sedákem. Stůl by měl být masivní nebo s kovovou konstrukcí a skleněnou deskou, ideálně kulatý. K němu pořiďte plastové židle nebo kovové židle s koženkovým čalouněním. Hodit se vám bude i kovový servírovací stolek s kolečky a příborník. Obývací pokoj si přímo žádá originální retro křesílko, které můžete očalounit výraznou moderní látkou. Skvělé jsou i retro skříňky a komody postavené na nožičkách a lehké policové sestavy – obrovské obývací stěny už se skutečně nenosí.
Vybírejte jednoduchý nábytek na vysokých nožkách. (Foto: Jitona)
Americké retro připomenou komiksové obrázky, filmové plakáty, reklamní plechové cedule, zarámované originály obalů od LP desek, portréty filmových hvězd, obrázky dobových automobilů, reklamní slogany či módní obrázky v sytých barvách. Z doplňků můžete využít kovové kuchyňské hodiny, dobové kuchyňské spotřebiče (třeba mixér, toaster nebo retro lednici) či malé přenosné rádio. Letěly i lustry, lampičky a hodiny, které svým vzhledem odkazovaly na dobývání vesmíru.
Československé retro připomenou spíše sifonové láhve, stojánky na vajíčka ve tvaru slepičky, plastové košíčky na pečivo, tranzistorová rádia nebo již zmíněné designové ikony. Pokud nemůžete v bazaru sehnat vhodný kousek nebo chcete plně funkční doplněk, podívejte se po zbrusu nových kuchyňských spotřebičích v retro stylu - vyrábí se tak třeba lednice, toastery, mixéry či trouby.
Nebojte se použít staré rádio jako ozdobu. (Foto: Depositphotos)
Autor: Antonín Vintr