25.1.
2018
Méně je někdy více. Tato věta přesně vystihuje podstatu minimalistického stylu, ve kterém funkčnost dostává přednost před dekorativností. Interiér se nese na vlně jednoduchosti, čistých linií a vzdušnosti. Jak si zařídit domov inspirovaný minimalismem?
Minimalismus v podstatě diktuje zařídit prostor jen nezbytně nutným vybavením. Bez zbytečných dekorací a nábytku bude působit prostorněji a jednotlivé zařizovací předměty v něm lépe vyniknou. Mnozí odpůrci minimalistického stylu mu vyčítají strohost, chlad a neútulnost, ale právě jeho jednoduchost a čistota jsou jeho předností. Je totiž protipólem uspěchanému životnímu stylu, takže je ideálním prostředím pro meditaci a uvolnění - snadno v něm najdete klid a harmonii po náročném dni plném stresu.
Nové pojetí minimalismu už není tak nekompromisní, takže interiér může být v konečném výsledku i hravý. Na tisíce ozdob a "lapačů prachu" však raději dopředu zapomeňte. Pokud vše uděláte správně, získáte funkční, vyvážený, vzdušný a komfortní prostor bez zbytečných příkras. Jelikož je v interiéru jen nezbytné množství nábytku a dekorací, je důležité je pečlivě vybírat. Veškeré vybavení vybírejte s důrazem na jeho účelnost. Také musíte zvolit správnou kombinaci materiálů, textur a barevných odstínů a myslet na jejich kvalitu.
Mnozí odpůrci vyčítají minimalismu jeho strohost. (Foto: Depositphotos)
Do minimalistického interiéru se hodí klasické dřevěné podlahy, laminátové povrchy i lité podlahy. Ideální je jedním povrchem sjednotit celou plochu bytu tak, aby na sebe jednotlivé místnosti opticky navazovaly. Litou podlahu můžete použít i v koupelně, pokud se ale chcete držet tradičnějšího pojetí, neuděláte chybu ani s velkoformátovou keramickou či kamennou dlažbou.
Mezi další materiály, které se k minimalismu hodí, patří kov (nejlépe leštěná či kartáčovaná ocel), sklo, kůže, plasty (obzvláště ty transparentní) a luxusní syntetické materiály, jako je třeba corian (umělý kámen). Stěny by měly zůstat hladké, ale kontrast jim můžete dodat částečným obkladem ze dřeva či kamene. U nábytku se pak často objevují lesklé povrchy.
Dřevěná či laminátová podlaha je dobrou volbou. (Foto: Depositphotos)
Z barev je nejlepší volbou bílá, která navozuje pocit čistoty, klidu a vzdušnosti. Ve striktně minimalistickém interiéru by tato barva byla doplněna pouze kontrastní černou, ale dnes už ji můžete bez obav doplnit i jemnými neutrálními odstíny, třeba šedou či béžovou, případně sytější barvou, kterou uplatníte na některých nábytkových prvcích či doplňcích.
Čím výraznější barvu zvolíte, tím méně by měla být v prostoru zastoupena. V interiéru pak kombinujte maximálně tři barvy, a to v poměru dvou neutrálních a jedné výraznější, která se objeví na doplňcích či nábytku. Nezapomeňte, že se počítá i barva rostlin. Velké plochy by měly být vždy jednobarevné a bez vzorů. Pokud se jich nechcete vzdát, volte geometrické tvary, ale pouze v malém měřítku. Může to být třeba malá grafika na stěně nebo kusový koberec u pohovky.
Na část stěny či některé kusy nábytku můžete zvolit i sytější barvu. (Foto: Depositphotos)
K minimalistickému nábytku patří jednoduché linie, geometrické tvary a jemné akcenty. Volte nábytek bez zdobných prvků a s volnými hladkými plochami (čela zásuvek a dvířka bývají často bez úchytek). Do obývacího pokoje je vhodná dostatečně velká a kvalitní pohovka, odkládací stolek (jeden velký či několik menších) a pokud budete mít místo, tak i jedno nebo dvě křesílka. Nábytková stěna by měla být tvořena jen minimem menších skříněk pověšených na zdi. U čalouněného nábytku sáhněte po koženém či jednobarevném potahu.
V ložnici je nejdůležitější postel - může mít praktické čelo, případně policové noční stolky vyvedené z rámu. Do minimalistické ložnice zapadne třeba elegantní nábytková sestava Olivia. Do dětského pokoje volte jednoduchý nábytek a dobře promyšlené úložné prostory. V kuchyni je důležitá kompaktní pracovní deska se snadno udržovatelným povrchem, zabudované spotřebiče a maximum úložného prostoru.
Myslete i na dostatek úložných prostor, do kterých ukryjete vše, co nemusíte mít denně na očích. Ideální jsou "na míru" vybudované kousky, ať už se jedná o samostatnou šatnu, komoru či vestavěnou skříň. Úložný nábytek volte v takovém designu, aby co nejvíce splynul s okolními stěnami. Jen tak nebude narušovat čistotu stylu. Skříní je potřeba volit jen potřebné maximum - než se pustíte do jejich plánování, tak byste měli projít své věci a zbavit se všeho, co nepotřebujete.
U minimalistického nábytku převládá jednoduchost, praktičnost a elegance. (Foto: Jitona)
Doplňky a dekorace nejsou v minimalistickém interiéru úplným tabu, ale musíte je vybírat s rozumem a podle pravidla účelnosti. Omezené množství jednoduchých textilií (třeba polštáře na pohovce, pléd pro zahřátí nebo koberec u pohovky) či jedna nebo dvě zajímavé vázy a pár svíček nejsou problém, ale nejrůznějším drobným dekoračním předmětům se raději vyhněte. Na zeď můžete pověsit stylový obraz či velkoformátovou fotografii nebo na ni namalovat jednoduchou grafiku, případně můžete do prostoru umístit nějakou sochu.
Prostor osvěží i rostliny, dejte však přednost několika větším druhům oproti spoustě drobných květinek v malých květináčcích. Okna by měla být nezakrytá, ale pokud by vám to vadilo, můžete je zastínit roletami, žaluziemi nebo jednobarevným závěsem na jednoduché garnýži či ocelovém lanku. Zajímavým ozdobným prvkem minimalismu, díky kterému můžete dosáhnout zajímavých efektů, jsou textury. Neopracované dřevo na desce kuchyňského stolu, betonová stěrka v koupelně, přirozený dekor kamenné pracovní desky – to vše dodá jednoduchému prostoru na zajímavosti.
Menší grafika na zdi není problém, malým květináčkům se ale raději vyhněte. (Foto: Depositphotos)
Důležitou součástí minimalistického interiéru je osvětlení, takže na něm není radno šetřit. Správně zvolený mix svítidel podpoří prosvětlení interiéru tam, kde denní světlo a zvolená barevnost nestačí. Správně zvolené světelné zdroje dokážou prostor krásně modelovat a dodat jednotlivým zónám žádoucí atmosféru, případně je zútulnit. Tomu by mělo odpovídat i jejich umístění – bodová svítidla zabudujte do stropních podhledů, stěn či nábytkových modulů, nástěnná svítidla nasměrujte do míst, která chcete zdůraznit, a spodní linie nábytku můžete nasvítit LED pásky (nábytek tím opticky odlehčíte).
Pracovní a čtecí lampy volte tak, aby nezabíraly příliš místa a splňovaly estetická kritéria stylu – ideální jsou geometrické tvary a kvalitní materiály, nejlépe kov a sklo. Jestliže chcete ze svítidla vytvořit hlavní dekorační akcent prostoru, volte větší designovou stojací lampu nebo lustr. Designéři a návrháři často vybírají velkou obloukovou lampu, kterou postaví k sedačce v obývacím pokoji.
Častou volbou je velká oblouková lampa postavená k sedačce. (Foto: Depositphotos)
Autor: Antonín Vintr