4.3.
2018
Věděli jste, že si doma můžete zatopit i obrazem nebo zrcadlem? Jestli ne, tak je načase, abyste poznali topné infrapanely. Oproti klasickým radiátorům mají mnoho výhod a navíc poslouží i jako ozdoba interiéru. Pojďte se s námi podívat, jaké mají výhody.
Infrapanely můžete používat jako hlavní zdroj vytápění, ale i jako přímotopy. Skvěle se doplňují třeba s topením v krbu, protože vyzařují podobné teplo. Výhodou panelů je i to, že mohou mít mnoho podob a opticky nenarušují prostor. Vyrábí se stěnové a stropní panely, které vypadají poměrně obyčejně, ale máte možnost si vybrat i z mnoha modelů s nejrůznějším potiskem. Pokud by se vám žádný nelíbil, můžete si objednat i vlastní potisk, třeba oblíbený obrázek nebo fotku. Existují i panely, které vypadají jako polička, obraz nebo zrcadlo. Panely mohou být i různě tvarované (2D i 3D).
Infrapanel může vypadat jako normální obraz. (Foto: Depositphotos)
U klasického vytápění ohříváte radiátorem vzduch v místnosti. Teplý vzduch je lehčí než chladný, takže stoupá vzhůru, aby se po ochlazení od stropu, stěn a předmětů v místnosti opět vracel k topnému tělesu. Prouděním se tak postupně ohřívá vzduch v celé místnosti, který pak předává teplo stěnám a předmětům. Při konvenčním topení se teplý vzduch hromadí hlavně pod stropem, kde ho nevyužijete, a navíc dochází k jeho úniku a tudíž i k teplotním ztrátám. Navíc víří prach v místnosti.
Sálavé vytápění (infra vytápění) je oproti konvenčnímu způsobu tvořeno zdrojem (infrapanely), který vyzařuje tepelné paprsky v infračerveném spektru. Ty procházejí vzduchem, aniž by ho zahřívaly, takže ohřívají přímo osoby, stěny a předměty v prostoru. Až od nich se zahřívá vzduch. Pro stejnou teplotní pohodu je tak zapotřebí nižší teplota vzduchu než při konvenčním vytápění. Díky tomu budete mít nižší náklady na vytápění.
Klasický radiátor ohřívá nejprve vzduch, který pak předává teplo dál. (Foto: Depositphotos)
Při topení infračervenými panely nedochází k cirkulaci vzduchu v místnosti, tudíž se snižuje i prašnost – vhodné pro alergiky. Vzduch není intenzivně zahříván jako při konvenčním vytápění, a proto se nesnižuje jeho relativní vlhkost. To znamená, že není suchý a lépe se dýchá. Sálavé teplo zahřívá zeď, na kterou dopadají jeho paprsky, takže zdi mají vyšší teplotu než okolní vzduch a nesráží se na nich vzdušná vlhkost. Tím se omezuje rosení a navlhání zdiva, tudíž i tvorba plísní.
Maximální teplota panelu je 120°C, ale díky speciálnímu povrchu nedojde při styku s kůží k jakémukoliv popálení. Pro jistotu však umístěte panely pokud možno mimo dosah malých dětí.
Infrapanely mají snadnou instalaci - stačí je připevnit ke zdi a zapojit do standardní elektrické zásuvky 230 V. Pokud chcete schovat kabely, pak jsou potřeba i stavební úpravy, se kterými je potřeba dopředu počítat. Infratopení se vyplatí instalovat do prostoru s minimem překážek a neměli byste je instalovat proti oknu (infrateplo by unikalo skrze sklo pryč). Panely jsou bezúdržbové, stačí je jednou za čas omést prachovkou nebo vlhkým hadříkem.
Panely mají rychlý náběh (plný výkon již po 10 – 20 minutách od zapnutí), snadno nastavíte jejich výkon (pomocí bezdrátového termostatu), jsou naprosto bezhlučné a v případě potřeby snadno nainstalujete další panely. Sálavé teplo je navíc vnímáno jako příjemnější, než teplo z konvenčního zdroje - je pocitově podobné teplu ze slunečních paprsků či krbu. Při topení nevznikají žádné zplodiny, takže větrání můžete omezit na hygienické minimum.
Topné zrcadlo šetří prostor a nikdy se vám nezamlží. (Foto: Depositphotos)
Autor: Antonín Vintr