12.2.
2018
Máte rádi teplo ohně, ale klasický krb nebo kamna si nemůžete ve svém domě či bytě dovolit? Nezoufejte, nic není ztraceno. Skvělou náhradou je biokrb, u kterého si vychutnáte stejnou pohodu, užijete si pohled na plápolající plameny a ucítíte skutečné teplo ohně, jen ho neuslyšíte praskat... Tento uklidňující zvuk ale jistě oželíte, když poznáte všechny přednosti biokrbů.
Biokrb nepotřebuje žádný komín, takže jeho instalace nevyžaduje na rozdíl od klasického krbu nebo kamen žádné povolení ani stavební úpravy. Stačí jej vybalit, postavit na vybrané místo, nalít do něj palivo, zapálit jej zapalovačem a hned si můžete užívat plápolající plameny ohně. Biokrby navíc nevyžadují náročnou údržbu, nedělají nepořádek a není z nich ani žádný prach nebo špína. Pokud si pořídíte kvalitní palivo (čistota biolíhu alespoň 96 %), neměli byste během hoření biokrbu cítit prakticky žádný zápach (pouze poslední kapky paliva mohou být příčinou mírného zápachu).
TIP č. 1: Pokud máte jistotu kvalitního paliva a přesto cítíte zápach, může být příčinou nízký tlak vzduchu, kdy dochází k nedokonalému spalování. Poznáte to i podle nižšího plamene, ve kterém převládá modrá barva.
Bio krb můžete umístit prakticky kdekoliv v interiéru. Můžete ho postavit ke stěně, doprostřed místnosti nebo pověsit na zeď. Je vhodný jak pro interiéry, tak i terasy a venkovní prostředí. Jako palivo se používá ekologický biolíh (bio etanol), při jehož spalování vzniká pouze teplo, vodní pára a malé množství oxidu uhličitého. Díky tomu nemusíte odvádět žádné škodlivé kouřové spaliny a nevznikají ani saze. Jediné, na co je potřeba myslet, je pravidelné větrání.
Biokrb vám poskytne stejnou pohodu i teplo ohně jako klasický krb. (Foto: Depositphotos)
Bio krby se vyrábí z nejrůznějších materiálů a v mnoha různých designech. Bývají především z ušlechtilé oceli, skla, keramiky a kamene. Stolní biokrby jsou ideální i do malých bytů – můžete je bez obav postavit také na nábytek, volně stojící biokrby zase můžete postavit kdekoliv, kde budete mít dostatek místa. Opravdový krb nejvíce připomínají nástěnné biokrby - některé můžete do stěny i zabudovat. Do větších biokrbů můžete dávat keramická polínka, šišky nebo kameny, aby byl pocit skutečného ohně ještě reálnější - jen neuslyšíte praskání ohně.
Biokrb je především designovým prvkem, ale většina modelů má výhřevnost 1 – 2 kW, větší biokrby klidně až 5 kW. Obecně platí, že na 20 m3 prostoru stačí 1 kW/h výkonu krbu, takže biokrby můžete používat k přitápění místnosti, na nepřetržité vytápění však určené nejsou. Úroveň emise tepla, velikost plamenů a spotřebu paliva můžete lehce regulovat. Některé biokrby jsou vybavené patentovaným systémem zvlhčování nebo hořákem na dálkové ovládání. Do vody zvlhčovače nebo biolihu můžete přidávat vonné oleje a jiné přípravky aromaterapie.
Nástěnný biokrb s keramickými polínky vypadá skoro jako klasický krb. (Foto: Depositphotos)
O biokrb se můžete popálit, ale teplota není tak vysoká jako u klasického tuhého paliva nebo benzínu. Při hoření navíc nevznikají jiskry, které by vám mohli ublížit nebo způsobit požár. Volně stojící biokrby můžete postavit téměř kdekoliv (i na nábytek), jen dávejte pozor na vzdálenost od ostatních předmětů. Minimálně 1 – 2 metry nad krbem by nemělo být vůbec nic. Ke vznícení sice nedojde, ale v důsledku žáru by mohlo dojít k poškození materiálu. Vedle biokrbu by pak měla být dodržena bezpečná vzdálenost alespoň 1 metr. Pokud je krb uzavřený a jeho stěny se zahřívají jen málo, je možné tuto vzdálenost zmenšit (většina tepla totiž stoupá směrem nahoru).
Lehčí biokrby můžete bez obav pověsit i na sádrokartonovou nebo vytapetovanou stěnu, na dřevěné zdi je však výrobci věšet nedoporučují. Pro zavěšení je potřeba použít speciální konzoli, která zajistí cirkulaci vzduchu mezi krbem a stěnou. Těžší biokrby je potřeba odizolovat izolačními deskami. U vestavěných biokrbů je nutné pro obestavbu použít žáruvzdorné materiály a tepelnou izolaci, aby se teplota z těla krbu nešířila do stěn obestavby. Taková instalace je již náročnější, takže vám doporučujeme přenechat ji odborníkům.
TIP č. 2: Jestliže chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní a bezpečný biokrb, sledujte tyto znaky:
• Regulovatelný hořák
• Kvalitní materiály
• Přirozené odvody tepla – mezery
• Konstrukci zamezující pronikání tepla do závěsných šroubů
Biokrb můžete bez obav postavit i na nábytek. (Foto: Depositphotos)
Používání biokrbu je velice snadné. Biolíh nalijete přímo do hořáku a zapálíte jej přiložením zapalovače. Po dohoření paliva můžete zhruba po 10 – 15 minutách (až hořák vychladne) dolít líh a znovu jej zapálit. Studené palivo se hůře zapaluje. Pokud palivo rozlijete, tak jej před zapálením krbu pořádně utřete suchým nebo vlhčeným hadříkem. Palivo nikdy nedoplňujte do hořícího krbu. Pokud máte z hoření lihu obavy, pořiďte si biokrb se speciálním keramickým hořákem, kde hoří pouze lihové výpary. Před zapálením biokrbu doporučují výrobci vyvětrat místnost, aby v ní bylo více kyslíku.
Náklady na používání biokrbu závisí na typu hořáku, jejich počtu i ceně a kvalitě paliva. Čím větší (delší plamen) budete používat, tím větší bude spotřeba paliva. Za běžných podmínek spotřebují biokrby zhruba litr biolihu za 2 – 3 hodiny, takže hodina provozu stojí přibližně 20 – 30 Kč (při ceně 65 Kč za litr lihu). Tato cena je podobná jako při topení v klasickém krbu.
Autor: Antonín Vintr