30.3.
2018
Jednotlivé barvy mají velký vliv na to, jak se budete doma cítit, a proto je potřeba je volit moudře a znát alespoň pár pravidel a triků, jak s nimi pracovat. Jak která barva na člověka působí a do kterých místností se hodí?
Barvy dokážou silně ovlivňovat lidskou náladu i pocity, ale v interiéru mají vliv také na rozptýlení světla, dokážou opticky zmenšit nebo zvětšit prostor a také ho zateplit či ochladit. Nebavíme se jen o barevnosti stěn, ale týká se to i nábytku, podlah a všech doplňků. V místnostech, kde byste měli vyvíjet nějaké činnosti a společenské interakce, byste neměli používat příliš studené barvy, do prostor určených k relaxaci a odpočinku zase nepatří příliš syté teplé barvy. Neutrální barvy (bílá, černá, hnědá, šedá) můžete kombinovat se všemi ostatními barvami.
Základní významy barev:
Bílá vyvolává pocit vzdušnosti a opticky zesvětluje a zvětšuje prostor. Je nejlepší volbou pro výmalbu stropu. Při použití ve větším množství může působit nudně až sterilně a neútulně, proto je dobré k ní vybrat pestré a výrazné doplňkové barvy. Bílá je také ideální doplňkovou barvou k černé, šedé a hnědé.
Bílá může ve velkém množství působit až neútulně nebo nudně. (Foto: Jitona)
Černá barva může skvěle oživit prostor, ale je vhodná spíše jako doplňková barva, protože ve velkém množství může působit až depresivně. Hodí se do koupelny, obýváku, kuchyně i ložnice.
Černá může prostor okořenit, ale neměli byste to s ní přehánět. (Foto: Jitona)
Hnědá barva evokuje pocit pohodlí a domova a je ideální třeba do obývacího pokoje, ložnice či relaxačních místností. Může snižovat energii a aktivitu, takže se nedoporučuje do místností, kde se očekává výkon. Hnědý odstín dokáže zútulnit i chladně působící místnost.
Hnědá barva evokuje pocit pohodlí a domova - do ložnice ideální. (Foto: Jitona)
Červená působí energicky, zvyšuje krevní tlak i srdeční frekvenci a dokáže snadno rozproudit adrenalin. Je vhodná do obývacího pokoje či jídelny, protože spojuje lidi dohromady, stimuluje konverzaci a vyvolává chuť k jídlu. Kvůli stimulujícím účinkům se nehodí do ložnice, její tlumené odstíny na doplňcích však mohou místnost oživit a prohřát. Křiklavé červené se však v ložnici raději vyhněte. S červenou to v interiéru nikdy moc nepřehánějte, hodí se spíše jako doplňková barva.
S červenou byste měli v interiéru šetřit, protože je příliš energická. (Foto: Depositphotos)
Zelená je nejvíce uklidňující barvou pro oči a doporučuje se neurotickým a cholerickým lidem pro zklidnění. V kuchyni ochlazuje, v obývacím pokoji dokáže navodit pocit pohodlí a pospolitosti. Má uklidňující účinek, zbavuje stresu, podporuje koncentraci a pomáhá lidem relaxovat. Prý podporuje i plodnost, takže se hodí do ložnice, pokud se pokoušíte o dítě. Zelená je vhodná do pracovny či ložnice, protože oslabuje citlivost vůči hluku. Zelená sice může podpořit chuť k jídlu, ale nezapomeňte, že se může odrážet na jídlo, které pak nemusí působit „vábně“. Raději se tak v jídelně vyhněte křiklavým odstínům.
Zelená má uklidňující účinek, zbavuje stresu a pomáhá lidem relaxovat. (Foto: Jitona)
Fialová barva je spojována s luxusem, meditací a kreativitou. Díky mnoha různým odstínům se hodí do reprezentativních prostor, dětského pokoje (lila), kuchyní a jídelen (levandulová v kombinaci s mátovou), ložnic (švestková), pracoven (zvyšuje motivaci, představivost i tvořivost) a meditační místností. Pokud ji použijete jako doplňkovou barvu, dodá interiéru hloubku. Lehčí odstíny, jako je levandule či lila, přinášejí do ložnice stejně uklidňující pocit jako modrá, ale bez toho, aniž by místnost ochlazovaly.
Fialová barva prostor krásně oživí a dodá mu punc luxusu. (Foto: Depositphotos)
Modrá pomáhá snížit krevní tlak a zpomaluje dýchání i srdeční tep. Díky tomu je považována za uklidňující a relaxační barvu a doporučuje se do ložnic a koupelen. V ložnici ji doplňte odstíny hnědé, krémové či červené, aby nepůsobila tak chladně. Pastelově modrá vypadá pěkně na menší ploše, ve větší míře však může působit chladně a nehodí se do prostoru s minimem přirozeného světla.
Pokud použijete světle modrou jako hlavní barvu v místnosti, vyvažte ji teplými odstíny na nábytku a doplňcích. Teplé odstíny modré (třeba blankytná či tyrkysová) působí povzbudivě a relaxačně, tmavé odstíny ale naopak mohou vyvolávat pocity smutku. Modrá se nehodí do kuchyně a jídelny, protože tlumí chuť k jídlu.
Modrá je pro své uklidňující účinky ideální barvou do koupelny. (Foto: Depositphotos)
Žlutá barva vyzařuje radost, štěstí a teplo slunce, působí energicky a povznášivě. Je to výborná barva do kuchyně, jídelny, obývacího či dětského pokoje a koupelny. Hodí se i do studovny, protože podporuje mysl a inteligenci. V halách a malých prostorech působí expanzivně a přívětivě. Není vhodná do ložnice (může narušovat spánek) a neměli byste ji používat jako hlavní barevné schéma, protože ve velkém množství může vyvolat pocit frustrace a hněvu. Na velké plochy tak volte třeba jemný vanilkový nebo pískový odstín.
Žlutá na všech stěnách není zrovna nejlepší volbou. (Foto: Depositphotos)
Oranžová evokuje vzrušení a nadšení, povzbuzuje komunikaci a přináší spoustu energie. Není vhodnou barvou do ložnice, ale hodí se do společenských místností, pracovny, obývacího pokoje či místnosti, ve které budete cvičit. Také stimuluje dobré zažívání, takže se jí nebojte ani v jídelně. Pokud jí použijete moc, může působit zneklidňujícím dojmem. I proto by se jí měli vyhnout zejména hyperaktivní lidé, kteří snadno ztrácí koncentraci. Pro interiér jsou vhodnější odstíny korálové, skořicové, cihlové či terakota.
Pokud se rozhodnete pro oranžovou, volte třeba odstín terakota. (Foto: Jitona)
Autor: Antonín Vintr