3.5.
2018
Koupelna nemusí být jen místem pro vykonání nezbytné hygieny, ale i místem odpočinku. Záleží na tom, jak ji zařídíte a co při zařizování upřednostníte. Pojďte se podívat na 9 tipů a rad, jak koupelnu zařídit.
Pokud bojujete s prostorem, myslete na dostatek světla, použijte světlé barvy a využijte "kouzlo" velkého zrcadla. Prostor zbytečně nezahlcujte a co v koupelně nemusí být, to do ní nedávejte. Optického zvětšení dosáhnete i tím, že použijete obklady větších formátů. Pomohou vám také chytře zvolené úložné prostory a uzavřené skříňky, díky kterým bude prostor působit uklizeněji – veškerý nepořádek prostě schováte za dvířka.
Koupelna s oknem je "značka ideál". Budete v ní mít přirozené světlo a budete moci větrat. Pokud okno nemáte, nemělo by vám v koupelně chybět odvětrávání a dostatek světel. Kromě centrálního osvětlení je potřeba mít osvětlené zrcadlo. Navíc můžete nainstalovat i dekorační světla či LED pásky pro navození relaxační atmosféry. Pokud na koupelnu navazuje prostor s oknem, přiveďte do koupelny přirozené světlo pomocí částečně prosklených dveří či stěny (třeba pomocí luxfer). Vybírejte světla s certifikací pro provoz ve vlhkém prostředí a žárovky s denní bílou, která nezkresluje barvy.
Koupelna s oknem je prostě výhra. (Foto: Depositphotos)
V koupelně nesmí chybět zrcadlo nad umyvadlem. Čím větší bude, tím lépe. Zrcadlo musí být rovnoměrně nasvětlené, a to tak, aby vás světlo neoslňovalo, aby se v zrcadle neodráželo a netvořily se nepříjemné odlesky. Proto by žárovky měly být schované za mléčným či matným sklem, nikoliv čirým. Ideální je zvolit zrcadlo s integrovaným osvětlením. Jestliže máte rádi moderní vychytávky, vyberte si zrcadlo s digitálním displejem. A když nechcete, aby se zrcadlo mlžilo, vybírejte takové, které má speciální fólii nebo je vyhřívané.
Je to věčný boj, ale výběr záleží hlavně na tom, jaký prostor máte k dispozici a co máte raději - sprchování, nebo dlouhé koupele v bublinkách? Sprchový kout ušetří místo, ve vaně se zase můžete natáhnout a více relaxovat. Když se nemůžete rozhodnout a máte dost místa, klidně zvolte obojí, případně zvolte kombinaci obojího. Buď můžete pořídit vanu se sprchovou zástěnou, nebo sprchu s hlubší vaničkou, ve které se mohou "cachtat" vaše děti. I sprchový kout může být zdrojem nebývalého hýčkání – stačí, aby v něm byl masážní panel a sedátko.
Pokud máte dost místa, pořiďte si vanu i sprchový kout. (Foto: Depositphotos)
V koupelně je potřeba mít dostatek odkládacích prostor na hygienické potřeby, kosmetiku, ručníky a případně i úklidové prostředky. Vyprané ručníky raději skladujte někde, kde není takové vlhko. Využijte prostor pod umyvadlem (umyvadlová skříňka), nad umyvadlem (zrcadlová skříňka) i kolem vany, pořiďte si dostatek věšáčků. Ve sprše oceníte odkládací poličky či závěsné organizátory na kosmetiku. Žebříkový radiátor je ideální k sušení mokrých ručníků. Jestliže nechcete nebo nemůžete vrtat, tak použijte samolepicí háčky a poličky, případně poličky se speciálním vakuovým systémem uchycení.
Vešerý nábytek, který do koupelny pořizujete, musí být určený do vlhkého prostředí. Pokud tomu tak nebude, nasaje vlhkost a brzy se zničí. Nábytek vybírejte buďto závěsný nebo na vysokých nožkách. Prostor opticky zvětšíte a navíc se vám bude koupelna mnohem snáze uklízet. Jestliže chcete mít nábytek dokonale sladěný, vyberte si nějakou sestavu koupelnového nábytku. Ty většinou obsahují kromě umyvadlové skříňky i vyšší skříňku, do které schováte třeba špinavé prádlo.
Sestava koupelnového nábytku prostor pěkně sjednotí. (Foto: Depositphotos)
Jestliže chcete ušetřit za vodu, pořiďte si perlátor na umyvadlovou baterii, úspornou sprchovou hlavici a termostatickou baterii do sprchy či vany. Pokud rekonstruujete a máte koupelnu spojenou se záchodem, můžete si pořídit speciální systém, který spojí odtok umyvadla s nádržkou WC – špinavou vodu z umyvadla následně využijete ke spláchnutí.
Pokud žijete v jednočlenné či dvoučlenné domácnosti, vystačíte si s klasickým umyvadlem. Můžete si vybrat i takové, které má na boku odkládací plochu. Ve vícečlenné domácnosti je lepší zvolit dvojumyvadlo nebo umyvadla dvě - samozřejmě když na ně máte místo. Když bojujete s malým prostorem, volte menší umyvadlo, umyvadlo atypického tvaru, které lépe využije prostor, nebo umyvadlo částečně nainstalované nad vanu. Rohové umyvadlo volte jen v nejzazším možném případě.
Vícečlenná domácnost ocení praktické dvojumyvadlo. (Foto: Depositphotos)
Pár dekorací koupelně neuškodí, ale zbytečně to s nimi nepřehánějte. Použijte třeba nějaký designový osvěžovač vzduchu či držák na mýdlo, větší vonnou svíčku nebo živé květiny. Vybírejte však takové, které snesou větší vlhkost, vyšší teploty a nepotřebují intenzivní osvětlení. Vhodné jsou například bromelie, kapradiny nebo dracény. Ozdobou koupelny se může stát i pěkný koš na prádlo nebo designové umyvadlo.
Autor: Antonín Vintr